ضد مرگ

نمیخوام در مورد ویژگی های هنری "ضد مرگ"بنویسم. سه تا دختر میرن خوش بگذرونن و به پست یه مرد مثلن روانی می افتن و  همراه با یه دختر دیگه کشته میشن. و چند ماه بعد سه تا دختر دیگه دوباره گرفتار همون مرد میشن ولی ایندفعه این سه تا دختر دک و پوز مرد رو می ریزن به هم.

اصلن به درک که این فیلم نه پند آموزه،نه اخلاق داره توش، نه مثل فیلمای کلاسیک دارای سینمای والاست. "ضد مرگ" و به کل، اون چند فیلمی که از تارانتینو، این حرومزاده لعنتی، دیدم سینمای ذهن من رو به دو دنیای متفاوت تقسیم کرده. مگه اشکالی داره که سینما، سینمای خوب مفهومی نباشه؟ و چند تا شخصیت جمع شن دور هم و حرفای به درد نخور بگن.حرفایی که ما هم می زنیم ولی وقتی میریم جلوی دوربین، ذهنمون فلسفی میشه و دیالوگهای احتمالن عرفانی رد و بدل می کنیم  و مونولوگهامون هم از یاس و تنهایی عمیق(!) پره.

جدا از سکانسهای داخلی که معماری و طراحی صحنه اش متناسب با فضای فیلم هست و یکی از عوامل انرژی زا و هنری فیلم، که همه اینها تبحر این کارگردان نابغه را در تصویرسازی نشان می دهد، و حتی جدا از موسیقی اش که باعث میشود مخاطب همراه با عوامل فیلم، برقصد، بهترین نماها، در سکانسهای بیرونی مشاهده میشود:وقتی که چهار دختر توی ماشین مست و پاتیل، و با سرعت زیاد در حرکت هستند و با صدای بلند موسیقی می رقصند و یکدفعه:بامب، با مرد روانی تصادف می کنند. این اتفاق از چهار زاویه به تصویر کشیده شده. یکی از دخترها از ماشین به چند متر جلوتر پرت میشود.یکی توسط شیشه اتومبیل کشته میشود. پای سومی قطع شده و می افتد وسط جاده و صورت چهارمی توسط ماشین مرد روانی از بین می رود.

اصلن همه اینها به کنار. دیگر نمیشود از صحنه ای که گروه بعدی دخترها را هنگام خوشگذرانی توی جاده نشان میدهد، گذشت. یکی از دخترها دراز می کشد جلوی ماشین و ...برو حالشو ببر.با سرعت زیاد و جیغ زنان رانندگی می کنند.شما به این صحنه، مرد روانی را هم اضافه کنید که با ماشینش مشکی اش مدام به ماشین سفید آنها می کوبد....جیغ و هیجان و جیغ!هیچ هنری به جز فیلم نمیتواند این صحنه ها را ارائه دهد. در پایان این قسمت دختر جلوی ماشین پرت میشود پشت بوته ها. دو دختر دیگر مرد را که که زده است زیر خنده به باد تیر می گیرند. مرد در حالی که بیر خورده فرار می کند. دو دختر از اینکه دوستشان مرده ناراحت اند. که یکدفعه دختر از پشت بوته ها می پرد بیرون!اوووووووووو و!

اما این پایان ماجرا نیست. حالا نوبت دخترهاست که انتقام بگیرند. پس صحنه تعقیب و گریز شکل می گیرد. آنها به طرز وحشتناک!

در پایان مرد زیر مشت دخترها نقش زمین شده و آنها هورای پیروزیشان را می کشند.

تیتراژ پایانی می آید و بعد دختر کوچولو پایش را می خواباند روی صورت مرد!

چیزی که در این فیلم اتفاق می افتد امضای شخصیه تارانتینو است و ژانری که این کارگردان در دنیای سینما خلق کرده است و از آنجا که سینما تمام هنرها را در خود دارد، پس این امضا هم همه هنرها را تحت الشعاع قرار داده است. چیزی که من احساس کردم، ادبیاتِ کوئنتین تارانتینویی بود که می تواند روی مخاطب هم تاثیر بگذارد و جدا از هنرها، روابط، رفتار، اقتصاد، سیاست، جامعه و ... را از گندیدگی و ماندگی دور کند.

ولی خب، جدا از این همه انرژی این فیلم یه چیز بد هم برای من داشت. و آن اینکه شدیدن حسادتم را نسبت به شخصیتها بر انگیخت. به اینکه آنها با کوئنتین تارانتینو کار می کنند و فیلم دل خواهشان را می سازند و من باید اینجا با چند تا گردو و سنجد سر و کله بزنم و آخرش هم که .... .

میدونی چی میچسبه؟ اینکه فردا امتحان ریاضی داشته باشی و بشینی با خیال تخت از فیلمای تارانتینو لذت ببری. آخر سر هم با دعای خیر تارانتینو و حرومزاده های لعنتیش بالای نوزده بگیری و شکلک شیطنت تو خیالت  رژه بره!

 

/ 54 نظر / 21 بازدید
نمایش نظرات قبلی
آفتابی

سلام ممنون که اومدی درسته این تارانتینو خدای دیالوگ چرته و بامزه ست گفتی حرومزاده یاد فیلم حرومزاده های تارانتینو افتادم یادم باشه دوباره ببینمش و دیالوگ یادداشت کنم ممنون

رها

کدام کبوتر خانه تو را بلد نیست؟ این شعرها نباید به دست تو برسد... بخوان و بگو لیلا.

بابک

سلام تمام مطالب این وبلاگ و اتاقی با شکل ال را خواندم. خیلی جالبه! همه نوشته هاتان از زاویه دید خاصی نگاشته شده اند که من را درگیر کردند. از اینکه فعالیتتان این همه پر شور است بهتان تبریک می گویم و خوشحالم دختری مثل شما عشق نوشتن دارد. من هم یک نصفه ای اردبیلی هستم. و کمی هم دستی در نوشتن دارم.ولی بیشتر می خوانم. لطفن ایمیتان را چک کنید. باز هم تبریک زیاد.وبلاگ خیلی خیلی خوبی دارید.

چیزنویس

چندیست پی یه منقد می گردیم مارو نقد کنه...ممنون میشم وقت بذارید البته اولین پستم داستان نیست!

محمدطالبی

سلام باداستان: پیشروی باایمان وشجاعت/به روزم

توحید

زیباست سلام هر دوش عالی بود. معلومه که از چه حس غریبی میاد.

علی.م

لیلا بیشتر از این شعرها بنویس تا زخمه بزنی. اوچ پک قرمزی اپوجوک گوزلری اروتیک چالان میضرابلی اوغلان لا خیانت دئیر آغ قارا شکیللی گونلریمین یاراشیقی دیر به ما هم سر بزن.

محمد سوداگر

سلام هر صبح من هستم و کافه فردوس و چای و شعر و ... بروزم و منتظر[گل]

طاعون

کجایین خانوم نوروزی؟

nobody

حروم زاده ی لعنتی بهترین تعبیر برای تارانتینوی مادر به خطاست . میدونی تعبیر هنر برای هنر رو شنیدی ؟ فکر کنم تارانتینو فیلم برای فیلم رو خوب بلده .